Vasamuseet vill växa

Publicerad 29 mars 2010

När Vasamuseet byggdes för 20 år sedan planerade man för 600 000 besökare. Snart stod det klart att museet – Sveriges största attraktion för utlandsturister – var underdimensionerat. Idag trängs årligen dubbla antalet besökare.

För att möta publiktrycket finns planer på en ombyggnad som ska förbättra miljön. En del av projektet är en tillbyggnad.

I dagsläget är ärendet ett så kallat detaljplanärende. Därefter ska allt processas vidare av flera parter och i olika led. En antagen detaljplan kan förväntas om ett år och går allt på räls bygget påbörjas någon gång under år 2011.

Målet är att Vasamuseets tillbyggnad ska tas i bruk inför sommarsäsongen 2013. I samband med byggnationen tror man att museet kommer behöva stängas under cirka sex veckor.

Idag kan museet ta emot maximalt 1600 besökare samtidigt. Med den tilltänkta om- och tillbyggnaden kommer museet rymma 2000 besökare. Det skulle korta köerna under högsäsongen och ge hundratusentals turister en bättre museiupplevelse.

Vasamuseet har under senare år alltmer stärkt sin position som turistattraktion. I oktober 2009 fick museet det internationella priset ”TRIP Global Award” och utsågs till den bästa upplevelsen i Sverige av franska, tyska, engelska, holländska, italienska, ryska och amerikanska researrangörer.

Ett lyckat förslag

Agneta Lundström, ordförande för Djurgårdens hembygdsförening, tidigare överintendent vid de maritima museerna, välkomnar det rådande förslaget på tillbyggnad.

– Jag blev glad eftersom museiledningen tydligt deklarerat att det i första hand är en tillbyggnad som görs för ta bättre hand om de som redan kommer, inte bara för att locka fler besökare. Vi i hembygdsföreningen är positiva och tycker det förslag som kommit upp är lyckat. Den föreslagna tillbyggnaden ansluter bra till den befintliga byggnaden. Vasamuseet spelar en väldigt viktig roll i på Djurgården som besöksmål och har en naturlig placering som väl ansluter till den maritima miljön.

Första spadtaget 2011

Fortlöper allt enligt planerna sätts första spadtaget för Vasamuseets tillbyggnad hösten 2011. Idag har ärendet kommit så långt att det ligger som ett detaljplanärende och under våren ska en programhandling tas fram. I den ingår bland annat att studera hur genomförandet ska gå till och se över hur man kan minimera störningar under själva byggandet och antalet dagar som museet måste hålla stängt. Till sommaren räknar man med att ha en hemställan färdig om medel för byggnation.

Sex meter hög länga

Månsson Dahlbäck Arkitektkontor genom Göran Månsson och Marianne Dahlbäck, är museets ursprungliga arkitekter och har anlitats för utformningen av den tilltänkta utbyggnaden. Vasamuseet byggdes under det sena 1980-talet efter en öppen nordisk arkitekttävling med 384 bidrag. Månsson Dahlbäcks vinnande bidrag, med Vasa i ständigt blickfång från husets alla nivåer, har uppmärksammats internationellt och blivit ett landmärke i Stockholm.

– En tillbyggnad ska lösa det funktionella behovet, det museet behöver för att fungera. Vi har inga ambitioner att göra något arkitektoniskt tillskott till museet, säger Marianne Dahlbäck.

Den planerade utbyggnaden kan beskrivas som en sex meter hög, långsmal länga som trycker sig tätt intill den befintliga byggnaden, på den sida av Vasamuseet som vetter mot Junibacken. Färgerna är rött, grönt och svart och ska målas i linoljefärg och falu rödfärg. Ljuset släpps in genom överljus, via lanterniner.

– När vi ritade Vasamuseet ville vi undvika känslan av något sakralt, vi ville inte bidra med att skapa en historisk myt om Vasa. Vi har mer skapat en show, med mycket dramatik. Vi ville också undvika allt som påminner om vardag, det fick inte på något sätt påminna om ett vanligt hus, vilket även ska gälla för tillbyggnaden.

Vasas lyckade interiör är omtalad, inte minst entrén. När besökaren stiger in finns ingen transithall, ingen korridor. Istället kommer man pang på och ”woweffekten” uppstår, en show.

– Vårt förslag innebär visserligen att en ny entréhall förläggs under betongtaket, men det kommer fortfarande kännas som om man är utomhus när man står där. Vi kommer se till att behålla känslan och effekten av att man som besökare kommer rakt på objektet.

Sådana är planerna

  • Vår 2010: markprovtagningar, programhandling mm
  • Sommar 2010: hemställan om medel för genomförande
  • Höst 2011: bygget påbörjas
  • Tidig vår 2013: museet stänger under en kortare period
  • Sommar 2013: om- och tillbyggnaden står färdig

Den föreslagna tillbyggnaden i ett plan ovan mark är på cirka 1600 kvm. I deningår ny hall för tillfälliga utställningar, ny butik och serviceutrymmen för publik samt en entréhall med bättre utrymme för besöksgrupper. Tillbyggnaden föreslås ligga intill museets nuvarande entré, på mark som är en del av Galärparken. Ytan upptas idag till stor del av en asfalterad parkväg. Statens maritima museer som driver Vasamuseet planerar finansiera den hyreshöjning som blir följden av projektet med publikintäkter.

Vasa