Via en dator och programmet Skype erbjuder vi grupper och skolor att besöka Vasamuseet på distans. Bra för er som bor långt ifrån museet eller för er som vill ha en första introduktion innan ni kommer till museet.
Upplägg: Gruppen eller klassen bestämmer tillsammans ett tema eller några frågor som ni är intresserade av. Läraren eller ledaren kontaktar därefter museet och bestämmer en tid då gruppen ringer upp museet via Skype. Museipedagogen kommer under Skype-samtalet att befinna sig någonstans ute i museet och samtalet kommer främst att utgå från gruppens egna frågor.
Detta behövs: En dator, helst projektor eller smartboard, med bra internetuppkoppling och gratisprogrammet Skype installerat. En mikrofon och en webkamera.
Här kan du se två exempel:
Under våren 2010 testade vi museibesök via Skype med Myrsjöskolan i Nacka.
Februari 2012 fick barn på Svenstaviks skola i Jämtland möta Gustav II Adolf via Skype.
Tid: ca 20 min + förberedelsetid i skolan
Pris: gratis
Information och bokning: undervisningen.vasamuseet@maritima.se