Här presenteras årets medlemsprogram, allt eftersom det bokas in.

Utöver nedanstående medlemsprogram kan medlemmar även delta i Vasamuseets egen programverksamhet. Som medlem går man in fritt på Vasamuseet, men man betalar för ev måltider under programmen. Boka alltid plats till museets program i förväg via Vasamuseets kalender.

I kalendern hittar du vad som finns att göra på Vasamuseet.

Medlemsresa till Tallinn & Narva

  • Torsdag - söndag 10 - 13 september 2026

Denna gång tar vi båten till Tallinn, men flyger hem. Vi får en guidad tur runt "Svenska Narva" och Hermann-borgen. Vi besöker även Kreenholms manufaktur. Utforska den vackra medeltida staden Reval, som senare blev Tallinn. Där besöker vi även Marinmuseet, isbrytaren Suur Töll och kanontornet Tjocka Margareta med Estlands Sjöhistoriska museum. Svenska Klubben i Reval grundades 1924 och har sina lokaler i Gamla Stan. De har bjudit in oss för att träffa föreningens representanter för en introduktion.

Kostnad 11 495 kr/person i delat dubbelrum (baserat på minst 25 betalande). Enkelrumtillägg 2 300 kr. 
Läs mer om programmet och boka plats här: Program och bokning till Tallinn & Narva

Natt på museet, 10-14 år

  • Lördag - söndag 17-18 oktober, kl 18 - kl 8

Årets höjdpunkt för många Vasajuniorer! En föräldrafri medlemsaktivitet för 10-14-åringar. Vi samlas på lördag kväll och får en kul specialvisning. Givetvis blir det även en spännande skattjakt som för dig in i museets hemliga vrår. Innan nattbion bjuds det på korv med bröd. Det finns möjlighet att pyssla och prova på sjömaningsarbete. Kvällen brukar avslutas med spontana lekar som juniorerna själva brukar ordna. Kan bli både kull och kurragömma. Skratten brukar eka i den stora nedsläckta skeppshallen. När man själv vill så bäddar man ner sig i sin egen sovsäck i utställningen Livet ombord. Kanske mellan kanonerna i kopian av kanondäck, eller kanske till och med inne i kopian av kajutan?

Anmälan till: foreningen.vasa@statensmuseermtf.se senast en vecka innan (gäller även ev avbokning). Ange namn, ålder, kostbehov och telefonnummer till minst en vårdnadshavare som har jour under natten, ifall vi behöver ringa hem. Kostnad 350 kr. 

Vasakvällen - Drottningens kusin och kungens syster: Maria Euphrosyne von Pfaltz-Zweibrücken (1625-1687)

  • Onsdag 18  november, kl 18 - ca 20

Maria Euphrosyne von Pfalz-Zweibrücken var Drottning Kristinas kusin, kung Karl X:s syster och rikskanslern Magnus Gabriel De la Gardies maka. Trots att hon under lång tid tillhörde Stormaktstidens absoluta maktelit känner få till hennes namn eller betydelse. Vi får höra om furstinnan Maria Euphrosyne som 1600-talsmänniska och som religiös aktör i maktspelet vid hovet under Stormaktstiden. Susanne Tienken är docent i tyska vid Stockholms universitet med särskilt intresse för 1600-talets språk- och kulturhistoria. Hon är ordförande för Barockakademien och leder för närvarande ett forskningsinfrastrukturprojekt om digitalisering av predikningar på Skokloster slottsbibliotek.

Spela svenskt bräde 

Inom ramen för vänföreningens aktiviteter finns en brädspelssektion som träffas på onsdagar (under vår och höst), kl 14-19:45. De börjar efter vinteruppehållet spela den 8 januari (2025) igen. Sektionen anordnar traditionsenligt SM i bräde 22-23 november 2025. 

Vill du veta mer om deras verksamhet, titta in på: