
Välkommen till Vasamuseet! Flera saker ingår i entrébiljetten, som är gratis för barn och unga mellan 0 till 18 år.
Visningar på svenska och engelska
Varje dag ges guidade visningar runt skeppet på både svenska och engelska. Visningen tar cirka 25 minuter.
Se aktuella visningstider på webben eller vid informationsdisken i skeppshallen
Filmen om Vasa
Filmen om Vasa berättar om bygget av Vasa och olyckan den 10 augusti 1628. Filmen innehåller också dokumentära filmklipp från bärgningen och utgrävningen av skeppet i början av 1960-talet och hur skeppet kom på plats i Vasamuseet. Filmen är 17 minuter lång och visas löpande under hela dagen
Se aktuella filmtider och språkversioner på webben eller utanför ingången till Stora Filmsalen
Audioguider
Med Vasamuseets audioguide tar du dig runt på egen hand och lyssnar till berättelsen om Vasa från ett antal olika platser i museet. Du använder din egen mobil eller surfplatta, museets fria wifi och väljer det språk du själv föredrar. Kom ihåg att ta med dina egna hörlurar. Audioguiden finns även på lätt svenska. Audioguiden tar cirka 40 minuter.
Audioguide för barn och familj
Pojken och skeppet: en resa i det förflutna handlar om Olof som lever i Stockholm i början av 1600-talet. Olof berättar själv sin historia som bygger på historiska fakta och en hel del fantasi. Följ slingan genom att leta upp Olof som väntar på dig vid varje station.
Pojken och skeppet: en resa i det förflutna vänder sig till barn från 8–12 år tillsammans med en vuxen och tar cirka 35 minuter. Du använder din egen mobil eller surfplatta, museets fria wifi och väljer det språk du själv föredrar via Vasamuseet.se. Kom ihåg att ta med dina egna hörlurar.
Till barnaudioguiden Pojken och skeppet.
Film för de yngsta
Följ med den prickiga grisen Lindbom på Vasaäventyr! Se den charmiga barnfilmen om grisen Lindbom på Vasaäventyr. Den är baserad på boken Vasagrisen av Björn Bergenholtz.
Filmen är 17 minuter lång och passar för barn från 3 år och uppåt. Den visas i barnfilmshörnan på plan 3.
Se aktuella visningstider för de olika språkversionerna på webben eller vid informationsdisken i skeppshallen.
Flora – en audioguide i Vasamuseets trädgård
Välkommen till Vasamuseets trädgård – med rötter i 1600-talet. Här odlas växter som användes till mat och dryck på 1600-talet, lin som användes för kläder, segel och rep, läkeörter och humle till öltillverkning. Vandra fritt bland trädgårdens kvarter och njut av den rika floran.
Du använder din egen mobil eller surfplatta, museets fria wifi och väljer det språk du själv föredrar via museets webbplats. Kom ihåg att ta med dina egna hörlurar. Guiden tar ungefär 10 minuter.
Tolv fördjupande utställningar
Runt Vasa på de olika våningsplanen finns fördjupande utställningar: om livet ombord, skepp i strid, Vasas skulpturer, seglande skepp, bevarandet av Vasa, bärgningen av skeppet, olyckan och de människor som följde med Vasa ner i djupet. Utanför museet finns också en utställning som återuppstår varje säsong: Vasamuseet trädgård – med rötter i 1600-talet.
Tillfällig utställning
James Cameron – Challenging the Deep handlar om den berömde filmskaparen, havsforskaren och teknikinnovatören James Cameron.
Med rekvisita från Camerons långfilmer, filmprojektioner och sällsynta föremål kan besökarna ta del av Camerons största undervattensbedrifter, både verkliga och påhittade.
Utställningen är inlånad från Australian National Maritime Museum och visas till september 2027.
