Välkommen till en NPF-anpassad visning för vuxna på Vasamuseet! Upplev både skeppet Vasas spännande historia och den nya utställningen James Cameron – Challenging the deep.

Vad betyder NPF-anpassad visning?

  • Visning i mindre grupper om max 20 st.
  • Visning kvällstid då det är lugnare i museet.
  • Visning även i mindre pedagogiska rum tillsammans med museipedagog.

Du kommer att få uppleva museet i grupp med andra och med en museipedagog som visar runt i museet och berättar om skeppet Vasa och den nya utställningen.

Tillsammans upplever vi en undervattensvärld i en utställning som följer utforskaren och filmskaparen James Camerons passion för djuphavsvetenskap, teknik och upptäcktsresor.

Utställningen omsluter dig i en undervattensmiljö med hjälp av filmprojektioner i bioskala, föremål och prover från hans expeditioner. Utforska det spektakulära och mystiska djupet och upptäck vraken efter Titanic och det tyska slagskeppet Bismarck.

Du får också se originalrekvisita och kostymer från The Abyss och Titanic, inklusive den ikoniska diamanten Heart of the Ocean. Vi går också in i ett rum som kallas Under däck, där vi kan få en känsla för hur livet ombord på Vasa kunde vara. Vi gör även ett praktiskt moment i vårt rum Studion i form av att leta föremålskopior, av föremål som hittades på Vasa, i vår vrakvägg.

Var möts vi upp?

Informationsdisken direkt in till höger när du
har gått igenom kassorna och in i museet. Museipedagog Josefin
kommer att hålla i visningen.

När?

  • Onsdag den 18 mars kl 18.00-19.00 (vuxen)
  • Onsdag den 25 mars kl 18.00-19.00 (vuxen). Boka in dig på en av tiderna.