Här hittar du filmen Om Stötta Vasa i textversion. 

Textversion: Stötta Vasa

Skeppet Vasa visas i museet, omgivet av besökare.  

[Berättarröst]:  En ny rutt i skeppet Vasas resa  mot framtiden har inletts. Den gamla stöttningen plockas bort, stötta för stötta, och ersätts med en ny.

[Arbete med att lyfta bort stöttor under skeppet visas].

[Timmermannen Åsa Egerquisttsyns i bild och berättar]: Skeppet behöver en ny stöttning eftersom hon sakta men säkert sjunker neråt.

[Berättarröst]:   Vasa hålls idag upprätt med hjälp av stöttor, liknande dem på en vanlig segelbåt.

Det här räcker inte, visar forskning. Skeppet behöver en ny stöttning.

[Peter Rydebjörk, projektchef för stötta Vasa sitter invid skeppets skrov, han har kavaj, fluga och glasögon]: Vi byter stödstruktur till Vasa för att den gamla gör inte riktigt sitt jobb. Den står på lite fel ställen och det är för lite stöd.

[Arbetare i bygghjälmar mäter och utför arbeten vid skeppet Vasas skrov]

[Berättarröst]: Kontinuerliga mätningar av skeppet visar att Vasa förstörs. Hon sjunker neråt och utåt.

[Timmermannen Robert Jonsson syns i bild, framför skeppets skrov]: Hennes egen vikt gör att hon vill neråt. Då måste vi hjälpa till med en ny stödkonstruktion.

[En av skeppets gamla stöttor tranposteras ut ur museet av arbetare i varselkläder, arbete utförs vid skeppet].

[Berättarröst]: Den gamla stöttningen har spelat ut sin roll. Den nya är skräddarsydd för att bära upp och stötta skeppet på allra bästa sätt.

[Peter Rydebjörk, projektchef för stötta Vasa i museet]:  Nu har vi kommit halvvägs med den yttre stödstrukturen till Vasa.

[Berättarröst]: Alla nya stödvaggor runt skeppet ska vara på plats år 2027. Men arbetet med Vasas stöttning kommer fortsätta på skeppets insida, där ett inre stålskelett ska byggas.

[En animerad modell av skeppet visas upp, i genomskärning syns ett system av stöttor inuti skeppet]

[Berättarröst]: Det blir en flexibel stödstruktur, som ska kunna anpassas för framtiden.

[Peter Rydebjörk framför skeppet]: Stötta Vasa kommer att kosta 200 miljoner kronor. Vasamuseet har ingen statlig finansiering.

[Arbetare i varselkläder utför arbeten under skeppets skrov]:

[Peter Rydebjörk]: Vasamuseet finansieras enbart av biljettintäkter. Och det kommer inte att räcka. Vi behöver hjälp att finansiera hela det här projektet.

[Berättarröst]: De nya stöttorna ska hjälpa Vasa att stå stadigt i många generationer framöver.

[Hjärtslag hörs]

[Skeppet syns omgivet av besökare i museet. Skärmen mörknar. Texten Vasamuseet syns bredvid en bild av ett rött hjärta med en vit skiftnyckel].